„Sovereign of the Seas” – Władca Mórz – model legendarnego okrętu marynarki brytyjskiej
Przedstawiamy Państwu w pełni złożony model – replikę okrętu H.M.S. Sovereign of the Seas. Zbudowany na podstawie historycznych rycin z kilku gatunków drewna, w tym cedru i mahoniu za pomocą techniki jaką budowano okręty w przeszłości. Wykonanie tego modelu zajęło kilkaset godzin pracy. Do budowy użyto drewna – kadłub i maszty, materiału - żagle i metalu – kotwice, 3 rzędy armat z każdej bury, statuetki, latarnie. Model posadowiono na drewnianej podstawie z mosiężną tabliczką z nazwą. Zadbano o szczegóły wyposażenia okrętu, np. ręcznie wykonane szalupy czy mosiężne statuetki.
Wymiary: Dł. 88.9 x Szer. 29 Wys. 94 Cm
Wspaniały prezent dla miłośnika historii, doskonały element dekoracyjny
Okręt został zamówiony przez króla Karola 26 czerwca 1634 roku Ponieważ koszt budowy reprezentacyjnego okrętu zamknął się olbrzymią sumą 65 586 ówczesnych funtów, konieczne stało się wprowadzenie specjalnego podatku (Ship Money), żeby go sfinansować. Budowa okrętu była świadomym celem politycznym, obliczonym na wzrost autorytetu króla Jakuba I (który przejawiał tendencje absolutystyczne) oraz wzmocnienie prestiżu angielskiej monarchii. Nazwa „Sovereign of the Seas” – Władca mórz – nie została nadana przypadkowo, lecz miała symbolizować, wywodzące się rzekomo od anglosaskiego króla Edgara, pradawne prawo angielskiego monarchy do używania tytułu Rex Marinum, czyli „Władca mórz”. Bardzo kosztowne okazało się uzbrojenie okrętu, ponieważ król nakazał, aby wszystkie działa były odlane z brązu, który, chociaż lżejszy, był 4-krotnie droższy od żeliwa. 90 dział miało kosztować początkowo 20 592 funtów, ale kiedy zwiększono uzbrojenie do 102 dział koszty wzrosły początkowo do 24 447, a potem jeszcze o dodatkowe 1700 funtów.
Okręt wziął udział w pierwszej wojnie angielsko-holenderskiej, służąc głównie jako flagowy okręt głównodowodzącego flotą republiki admirała Blake’a. Okręt zrobił duże wrażenie na Holendrach, którzy nadali mu przydomek Złoty Diabeł (hol. Gulden Duvel), oraz wyznaczyli wysoką nagrodę dla kapitana okrętu, któremu udałoby się go zniszczyć. 28 września 1652 roku „Sovereign” wziął udział w zwycięskiej bitwie pod Kentish Knock, w której trakcie wszedł na mieliznę.
Po restauracji monarchii w Anglii w 1660 roku wcielony do Royal Navy i przemianowany na Royal Sovereign. Następnie okręt wziął udział w drugiej wojnie morskiej przeciw Holandii, która wybuchła w 1665 roku. 25 lipca 1666 roku w bitwie pod North Foreland „Royal Sovereign”, flagowy okręt floty pod dowództwem księcia Albemarle, wspólnie z „Royal Charles” stoczył walkę z flagowym okrętem Holendrów „De Zeven Provinciën”, która pomimo angielskiej przewagi w artylerii skończyła się poważnym uszkodzeniem „Royal Charles”. Trwająca dwa dni bitwa zakończyła się zwycięstwem Anglików.
„Royal Sovereign” wziął również udział w kolejnej wojnie angielsko-holenderskiej w 1672 roku Rok później okręt brał udział w przegranej podwójnej bitwie pod Schooneveld oraz zakończonej takim samym rezultatem bitwie pod Texel. „Royal Sovereign” był w niej okrętem flagowym.
„Royal Sovereign” wziął następnie udział w wojnie przeciwko Francji. W 1690 roku miała miejsce zwycięska dla Francuzów bitwa morska pod Beachy Head, w której brał również udział jako okręt flagowy Pierwszego Lorda Admiralicji. W dwa lata później w decydującej bitwie morskiej pod La Houge połączone siły anglo-holenderskie zadały flocie francuskiej poważne straty. Później „Royal Sovereign” nie brał już udziału w bitwach, niszczejąc stopniowo w porcie w Chatham, gdzie padł ofiarą przypadkowego pożaru, który zniszczył okręt doszczętnie do linii wodnej 27 stycznia 1697 roku.